O našem stylu

Happó Ryú 


V Hakuzan dódžó se především věnujeme rozličným disciplínám umění japonského meče – iai, kendžucu, tamešigiri, gekiken, ale i doplňkovým bojovým uměním, které tradičně spadali do dovedností samuraje, jako je například schopnost ovládat šurikeny nebo střílet z luku. 

Happó ryú 八方流 je tedy zastřešující název pro komplexní soubor rozličných bojových umění se sdílenou základní filosofií. Jedná se tedy o Sógó budžucu 総合武術.

Podstatou většiny technik umění meče našeho dódžó jsou principy stylu Toyama ryú 戸山流 větve Morinaga–ha 森永派, linie mistra Nakagawa Kindži senseie. Od tohoto mistra jsme převzali i techniky šihógiri, které sensei sám vytvořil. Vlastně i samotný název stylu je odvozen od jedné sestavy stylu Toyama rjú, konkrétně Happó nuki, které obsahuje všechny univerzální principy práce s mečem i jinými zbraněmi.

V průběhu času jsme byli vystaveni vlivu i jiných škol, ze kterých jsme přijali dílčí filozofie a myšlenky a adaptovali je na techniky, které jsme cvičili. Tím došlo k postupnému zvyšování rozdílu mezi stylem Toyama ryú tak, jak jsme jej cvičili my, a tak, jak jej prezentoval mistr Nakagawa. Oddělení a přejmenování našeho stylu tedy bylo jen otázkou času.

Zrod z učení Toyama ryú se v našem stylu ovšem nezapře ani v současnosti. Toyama ryú je poslední styl boje s mečem, který doznal použití na bitevním poli, a to za druhé světové války. Vzhledem k okolnostem se styl vyznačuje silovými seky, kdy jedna rána musela rozhodnout souboj. Tyto praktiky jsou nadále viditelné v našem tamešigiri.