Celočeská federace gekiken džucu

Celočeská federace Gekiken džucu, z. s. vznikla v září roku 2018 jako první a jediná meziškolová organizace v České republice, která propaguje volný šerm s japonským mečem – Gekiken. Za touto iniciativou stojí Sensei Jakub Zeman (4. dan Toyama ryu), který v Hakuzan dojo se svými studenty tuto disciplínu trénuje. Po velkých ohlasech ze strany studentů a přátel Jakuba Zemana, rozhodli jsme se uspořádat uspořádanou strukturu s transparentními pravidly a řádem, díky čemuž můžeme přiblížit tuto jedinečnou disciplínu širší veřejnosti.

Naším hlavním cílem je prohloubit naši znalost meče mimo klasické disciplíny iai a tamešigiri. Ke skutečnému ovládnutí meče je třeba setkat se a naučit se reagovat na co možná největší variabilitu u soupeřů, proto nebudeme bránit vstupu nikomu, kdo se bude chtít zlepšovat v ovládání meče, ať už je to adept ze školy Japonských bojových umění nebo Evropských.  Federace organizuje turnaje, kterých se mohou účastnit ti členové, kteří mohou bezpečně ovládat meč, aby nedošlo ke zbytečným zraněním. 

Gekiken je prostředkem k prohloubení znalosti meče. V našem šermu nevyužíváme žádnou formu zbroje, naopakspeciálně upravujeme cvičné meče (Gekikentó), aby si zachovaly vlastnosti skutečného meče, ale nezpůsobovaly zápasníkům vážnější zranění. Gekikenu jsme věnovali celý článek. Pokud se chcete dozvědět více, račte vstoupit.

V případě úspěchu projektu máme mnoho nápadů na rozšiřování jak soutěží, tak soutěžních disciplín. V závislosti na úspěších jednotlivých členů federace budou Senseiem udělovány technické stupně prokazující jejich míru ovládnutí této jedinečné disciplíny.

  

Petr Janda, tajemník 

Celočeská federace Gekiken džucu z.s.
Se sídlem Za Strahovem 348/40, Břevnov, 169 00 Praha 6 
IČO: 07511001 
Zapsaná u Městského soudu v Praze, oddíl L, vložka 70970