Gekiken

Aneb jak trénovat a praktikovat boj


Jan Plechatý a Michal Trochta při vzájemném duelu

Co je Gekiken?


Gekiken (撃剣, "srážející se meče") je tradiční kenjutsu disciplína, ve které studenti škol poměřovali své schopnosti. V našem i tradičním pojetí to znamenalo volný boj dvou vyzyvatelů v kontrolovaném prostředí. 

V průběhu historie byl gekiken předchůdcem dnešního kenda, nicméně v Hakuzan dojo jsme se rozhodli jej adoptovat a oživit v původní podobě, která není svázána tolika specifickými pravidly (jako jsou například velmi striktní zásahové plochy) pouze jsme nahradili dřevěné bokkeny speciálními měkčenými gekikentó. 

Myšlenka Gekikenu

Různé druhy zbraní v našem dojo. Gekikentó (dole) odpovídá meči více, než kendistický shinai (druhý odspoda)

Gekikenová liga 


Z původně interního tréninkového prostředku nakonec vznikla série pravidelných turnajů (taikai). Tyto soutěže jsou koncipované jako polootevřené, mohou se tedy hlásit studenti z různých škol a stylů. 

V turnajích úspěšní účastníci získávají body do průběžného bodování a po dosažení určitého množství bodů a splnění podmínek jsou oceněni technickými stupni.  


Pravidla   Žebříček

Celočeská federace Gekikendžucu


Celočeská federace Gekikendžucu vznikla v září roku 2018 jako první a jediná meziškolová organizace v České republice, která propaguje volný šerm s japonským mečem – Gekiken. Za touto iniciativou stojí Sensei Jakub Zeman (4. dan Toyama ryú, Sóke Happó ryú), který v Hakuzan dojo se svými studenty tuto disciplínu trénuje.

Federace dává oficiální tvar a podobu gekikenové lize, včetně transparentních pravidel, čímž zároveň umožňuje pořádat oficiální turnaje i jinými entitami, než je Hakuzan dojo. 

Naším hlavním cílem je prohloubit znalost meče členů Federace, a to i mimo rámce klasických disciplín, jako jsou iai a tamešigiri. Ke skutečnému ovládnutí meče je třeba setkat se a naučit se reagovat na co možná největší variabilitu u soupeřů, proto jsme nestanovili požadavky na školu či styl boje. Přesto že vycházíme z japonských tradic a zvyklostí, vítáni jsou nejen adepti ze škol japonských bojových umění, ale i evropských či jiných.

Současná členská dojo Federace

Hakuzan Dojo

Honbu federace 

Jakožto zakládající dojo federace, dojo Hakuzan se stará o rozvoj pravidel a šíření myšlenek federace a rozhoduje o směru, kterým se Gekiken v Česku a na Slovensku bude ubírat.

Ganryu Jima Dojo

1. šibu federace

Ganryu Jima dojo je slovenské dojo pod vedením Lukáše Turanského. Svou zodpovědností, pracovitostí a dovednostmi si hrdě zasloužili stát se prvním dojo, které rozšířilo řady Federace.

Facebook Ganryu Jima dojo   

Mei'an Dojo

2. šibu federace

Mei'an dojo je Liberecké dojo pod vedením Jaroslava Víška. Jaroslav trénuje své žáky rovněž ve stylu Happó rjú, ve kterém se učil v Hakuzan dojo. Přirozeným vývojem se tedy Mei'an dojo dostalo i ke Gekikenu, a po několika letech si zasloužilo místo druhého šibu Federace.